Łukasz Olejnik

Bezpieczeństwo, cyberbezpieczeństwo, prywatność, ochrona danych

Podsumowanie działań w 2023

Rok 2023 zaczął się niespodziewanie ze względu na wykryty poważny problem zdrowotny i konieczną operację. Teraz jest w porządku – muszę tylko regularne monitorować stan i nie zamierzam tego lekceważyć. To także przypomnienie. Testujcie się, na wszystko co się da. Wydarzenie z pierwszego miesiąca wpłynęło na cały rok. Udało mi się zrobić całkiem dużo. Nie byłem w stanie utrzymać regularnej aktywności na tym blogu, pisząc raczej na Twitterze/Mastodon/itd.

Książki

Opublikowałem książkę Filozofia Cyberbezpieczeństwa w adaptacji anglojęzycznej, Philosophy of Cybersecurity (CRC, 2023). Rezultatem jest dobrej jakości przekrój szerokiego obszaru, jakim jest dziś cyberbezpieczeństwo.. Niefortunne wydarzenie, o którym napisałem na początku tego wpisu przyczyniło się do podjęcia decyzji o pisaniu drugiej książki. Właśnie kończę nad nią prace - kompletny tekst jest u Wydawcy. Wydanie w 2024 roku. Jej głównym tematem zdecydowanie nie będzie cyberbezpieczeństwo.

Prawo nowych technologii, LL.M.

Tytuł prawniczy LL.M. uzyskałem na Uniwersytecie w Edynburgu. Prace nad tym zaczynałem w czasie “pandemicznym”, w 2021 roku. W tym roku finał i praca dyplomowa. Treść pracy udostępnię jż wkrótce. Temat jest bardzo aktualny, szczególnie w 2024 i kilku kolejnych latach. Dotychczas nie został podjęty przez nikogo, więc praca nad tym od zera. Chodzi o pewien rodzaj technologii. Co więcej – poszerzyłem me mocne podstawy naukowo-technologiczne o dodatkowy formalny szczebelek prawniczy.

Ja

Zawsze starałem się o tym nie mówić i tę kwestię wyciszać. Podczas studiów, podczas pracy. Przyszedł jednak czas na wyjawienie tego otwarcie i publicznie: jestem osobą z niepełnosprawnością (problemy ze słuchem).

Zdaję sobie sprawę, że opisy takich historii nie są częste, zwłaszcza w światku technologie-analityka i jakaś quasi-działalność publiczna. Raczej się o tym nie wspomina. Także dlatego mam nadzieję, że spisany wycinek historii mojego życia posłuży innym jako dodatkowa, szersza perspektywa. Na przykład innym osobom zmagającymi się z trudnościami.

Artykuły

Pisałem artykuły na tematy różne. Tutaj wybór z mojej “Cyberpolityki” w Dzienniku Gazecie Prawnej. O pociągach nawet dwa razy, o AI  wielokrotnie, o ochronie danych o zdrowiu również dwa razy.

Komentarze

Podobnie jak w ostatnich ponad 10 latach, udzielałem różnych komentarzy, np. takich lub innych. Jeszcze inny drobiazg: moja skarga na OpenAI/ChatGPT . Treść skargi trzeba będzie w końcu upublicznić. SiftedEU zaliczył mnie do grona 21 osób, które "miały znaczenie w 2023".

2024

Będę kontynuował prace w  technologii, standaryzacji technologii, polityki technologii, regulacji, z aspektami prawa. To wycinek. Aha, no i oczywiście: książka.

Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!

Comments is loading...

Comments is loading...